18 maart 2024 Terug

Maatschappelijk Verantwoord Opdrachtgeven en Inkopen

‘We kunnen echt verschil maken. Asfalt, schoonmaak, sporthallen, verkeersborden, groenvoorziening etc. etc. Het wordt allemaal door overheden ingekocht. Stel dat we daarin nog meer letten op thema’s als inclusie, social return, circulariteit of klimaat; dan veranderen we toch een klein beetje de wereld.’

Sprekers Stephanie Steffers en Hans Bloemendaal van PIANOo namen ons vandaag mee in het hoe en wat van Maatschappelijk Verantwoord Opdrachtgeven en Inkopen

De wil is er wel, zo geven de aanwezige inkoopadviseurs van gemeenten aan. De ambities vallen echter regelmatig van de tafel als de tijdsdruk en andere urgenties toenemen, is hun ervaring.  

Hoe zorg je dat je je ambities verwezenlijkt? Hoe krijg je vakspecialisten mee? Welke tools zijn er? En wat kun je leren van inspirerende voorbeelden uit de rest van het land? Deze vragen beantwoordden Stephanie en Hans tijdens de inspiratiesessie.

Heel kort een paar tips:

  • Zorg voor formele sturing (actieplan, besluitvorming, criteriatools, etc. gebruik ook tools als het ambitieweb hierbij)
  • Zet ook informele sturing in (breed draagvlak, sleutelfiguren, kennisdeling etc.)
  • Volg het op in je contractmanagement. Anders kan het bij loze beloften blijven hangen.
  • Maak gebruik van het living lab rivierenland, dat kan een springplank zijn voor verdere samenwerking hierin
  • Organiseer themabijeenkomsten voor vakspecialisten uit de regio, bijvoorbeeld over asfalt inkopen.


Ludolf van Lith (Programmamanager Logistiek en Vestigingszaken voor FruitDelta), Rianne Koetsier en Ilse Visée (beide team Inkoop bij Regio Rivierenland) sloegen voor deze bijeenkomst hun handen ineen. Zo konden we vanuit verschillende netwerken en verschillende perspectieven mensen bij elkaar brengen.

Meer nieuws
7 oktober 2025 Tweede LEADER-subsidie toegekend in Rivierenland Afgelopen vrijdag werd de vernieuwde ijsbaan in Kerkdriel feestelijk geopend. Gedeputeerde Harold Zoet overhandigde namens de provincie Gelderland de subsidiebeschikking van LEADER aan het bestuur van de ijsbaan. De reconstructie van de ijsbaan is het tweede project dat vanuit LEADER Rivierenland subsidie ontvangt in de regio. Lees meer over: Tweede LEADER-subsidie toegekend in Rivierenland
3 oktober 2025 “Vitale regio’s zijn de motor van ons land” Op de laatste vergaderdag vóór het verkiezingsreces debatteerde de Kamercommissie Binnenlandse Zaken gisteren met minister Frank Rijkaart van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties over de toekomst van de regio’s en grensoverschrijdende samenwerking . Lees meer over: “Vitale regio’s zijn de motor van ons land”
2 oktober 2025 Kennissessie Wet Versterking Regie Volkshuisvesting De overheid werkt aan de Wet Versterking Regie Volkshuisvesting, die waarschijnlijk in 2026 ingaat. In Rivierenland houden we daar, sinds de komst van de Woondeals, al rekening mee. Op 25 september vond in Tiel een kennissessie plaats over deze wet. Lees meer over: Kennissessie Wet Versterking Regie Volkshuisvesting