24 september 2026

Woningbouw in Rivierenland stevig op stoom

De woningbouw in Rivierenland is in de eerste zeven maanden van 2026 duidelijk in een versnelling gekomen. Er zijn 759 woningen opgeleverd. Dat zijn er 300 meer dan in dezelfde periode vorig jaar: een stijging van 65 procent. Ook zijn veel meer woningen nog in aanbouw. Daarmee zet de regio een belangrijke stap in het realiseren van de ambities uit de Woondeal.

De Woondeal is een afspraak tussen het Rijk, de provincie Gelderland en de acht gemeenten in Rivierenland. Hierin staat hoeveel woningen de regio wil bouwen, voor wie die woningen bedoeld zijn en wat nodig is om de bouw mogelijk te maken. 

Vorig jaar is de Woondeal voor Rivierenland gewijzigd en zijn de bouwambities opgeschroefd. Voor de periode 2025 tot en met 2034 gaat het in Rivierenland om bijna 18.000 nieuw te bouwen woningen.

Meer woningen in aanbouw

In 2026 zijn er tot en met juli 759 woningen gerealiseerd in Rivierenland. Daarnaast is in deze periode gestart met de bouw van nog eens 1.184 woningen. Dat is ruim twee keer zoveel als in dezelfde periode van 2025. Verder zijn tot en met mei vergunningen verleend voor 930 woningen, 16 procent meer dan een jaar eerder. Een vergunning betekent dat een bouwplan officieel mag worden uitgevoerd. Een bouwstart laat zien dat het plan daadwerkelijk in uitvoering is. 

Tabel met woningbouwcijfers voor Rivierenland. In januari tot en met juli 2026 zijn 759 woningen opgeleverd, 65 procent meer dan in dezelfde periode van 2025. Er zijn 930 nieuwbouwwoningen vergund tot en met mei, een stijging van 16 procent. De bouw van 1.184 woningen is gestart, 115 procent meer dan een jaar eerder.

Tabel 1: Woningbouwrealisaties voor de regio Rivierenland in januari tot en met juli 2026 afgezet tegen dezelfde periode vorig jaar
Bron cijfers: CBS

Woondealafspraken

De regionale ambitie in de Woondeal in Rivierenland ligt vanaf 2025 op gemiddeld 1.794 nieuwe woningen per jaar. Met 759 opgeleverde woningen staat de teller eind juli 2026 op 53 procent van het te behalen jaardoel. Het is nog te vroeg om te zeggen waar 2026 precies eindigt, maar de groei in bouwstarts en vergunningen laat zien dat de inhaalslag vorm krijgt. Het aantal woningen waarvan de bouw gestart is, geven aanleiding voor een voorzichtig positieve realisatie van de woondealafspraken voor 2026.

Rivierenland liep de afgelopen jaren achter op de afspraken. Tussen 2022 en 2024 werden ieder jaar minder woningen gebouwd dan de toenmalige ambitie van gemiddeld 1.438 woningen. Het (deels) missen van invulling aan belangrijke randvoorwaarden speelde hierbij een rol. Zo kan netcongestie ervoor zorgen dat er onvoldoende ruimte op het elektriciteitsnet is voor een nieuwe woonwijk of zorgt spuitzonering (de afstand tussen woningen en landbouwpercelen waar gewasbeschermingsmiddelen worden gebruikt) ervoor dat er op sommige plekken niet gebouwd kan worden of plannen veel vertraging oplopen. Ook ‘onrendabele toppen’ (het deel van de kosten van een woningbouwproject dat niet kan worden terugverdiend uit de opbrengsten) maakt woningbouw soms lastig.  

Tabel met de gerealiseerde woningbouw en de jaarlijkse Woondealambitie in Rivierenland van 2022 tot en met 2025. In alle jaren bleef de realisatie onder de ambitie. Het realisatiepercentage was 82 procent in 2022, 90 procent in 2023, 75 procent in 2024 en 61 procent in 2025. In 2025 steeg de ambitie van 1.438 naar 1.794 woningen per jaar.

Tabel 2: Realisatie versus ambitie Woondeal regio Rivierenland
Bron cijfers: CBS

Het realisatiepercentage cijfer over 2025 vraagt extra uitleg. Vanaf dat jaar is de regionale ambitie verhoogd van gemiddeld 1.438 naar 1.794 woningen per jaar, een stijging van ongeveer 25 procent. Dit was nodig omdat de woningbehoefte ook in Rivierenland is toegenomen. De 1.096 opgeleverde woningen zijn daardoor in de tabel afgezet tegen een veel hoger doel dan waar voorheen naar gestreefd werd. Dat levert een realisatie van 61 procent op. Ook tegenover het oude ambitieniveau zou het doel niet zijn gehaald, maar dan kwam de score uit op ongeveer 76 procent. 

Ook andere regio’s bouwen binnen een Woondeal

Rivierenland staat niet op zichzelf. Ook de andere Gelderse regio’s hebben een Woondeal en werken aan hoge bouwambities. Over de periode 2022 tot en met 2024 realiseerde Gelderland gemiddeld 88 procent van de afgesproken woningbouw. Rivierenland kwam in die periode uit op gemiddeld 82 procent.

In 2025 haalde Gelderland als geheel 72 procent van de nieuwe afspraken. De resultaten liepen per regio uiteen. Net als Rivierenland hadden ook enkele andere regio’s te maken met de stap naar hogere ambitiedoelen dan voorheen, waardoor realisatie procentueel lager uitkwam dan gemiddeld in de jaren ervoor.

Samenwerking voor positieve beweging

De woningbouwopgave blijft stevig, maar de beweging in Rivierenland is positief. De sterke groei van het aantal bouwstarts in Rivierenland laat zien dat de gezamenlijke inzet van gemeenten, provincie, woningcorporaties, marktpartijen en het Rijk resultaat begint op te leveren. Als deze samenwerking wordt behouden en knelpunten en randvoorwaarden samen worden aangepakt, kan Rivierenland de ingezette inhaalslag voortzetten. 

Tabel met het percentage van de Woondealambitie dat per Gelderse regio is gerealiseerd. Voor Gelderland daalt het gemiddelde van 88 procent in 2022–2024 naar 72 procent in 2025. Rivierenland daalt van 82 naar 61 procent. Alleen Foodvalley en Stedendriehoek halen in 2025 een hoger percentage dan gemiddeld in 2022–2024. Foodvalley heeft in 2025 met 91 procent het hoogste realisatiepercentage; Noord-Veluwe met 58 procent het laagste.

Tabel 3: Woondeal afspraken provincie Gelderland per regio, totaal gemiddelde jaarlijkse ambitie
Bron cijfers: CBS

Tabel met de totale en gemiddelde jaarlijkse bouwambitie per Gelderse Woondealregio voor 2022–2030 en 2025–2034. De jaarlijkse ambitie stijgt in de meeste regio’s. De grootste stijging is in de Achterhoek met 38 procent, gevolgd door Rivierenland met 25 procent. Voor Gelderland als geheel stijgt de gemiddelde jaarlijkse ambitie met 10 procent, van 12.093 naar 13.285 woningen. Alleen Foodvalley heeft een lagere jaarlijkse ambitie: 8 procent minder.

Tabel 4: Het percentage van de Woondeal ambities dat daadwerkelijk is gerealiseerd per Gelderse Woondealregio
Bron cijfers: CBS

Meer nieuws
21 september 2026 FruitDelta Rivierenland op het Fruitfestival Tiel Afgelopen zaterdag was FruitDelta Rivierenland aanwezig bij de allereerste editie van het Fruitfestival Tiel. Voor ons een mooie gelegenheid om bestuurders en partners uit de regio, provincie, Den Haag en Europa kennis te laten maken met dit prachtige evenement én met een belangrijk onderdeel van ons verhaal Lees meer over: FruitDelta Rivierenland op het Fruitfestival Tiel
15 september 2026 Rivierenland: “Benut de kracht van de regio’s” Regio Rivierenland ziet in de gepresenteerde Miljoenennota 2027 veel herkenning van de opgaven waar deze regio iedere dag aan werkt. Het kabinet wil investeren in economie, bereikbaarheid, woningbouw, voedselzekerheid, energie, water en arbeidsmarkt. In Rivierenland komen deze opgaven samen. Lees meer over: Rivierenland: “Benut de kracht van de regio’s”
4 september 2026 Rijk en regio Rivierenland samen verder met de toekomst van Rivierenland Gisteren kwamen vertegenwoordigers van het Rijk, Regio Rivierenland en de Strategische Board FruitDelta Rivierenland samen tijdens het Rijk Regio Diner. Het doel was samen onderzoeken waar regionale en nationale opgaven samen komen en wat we daar samen mee kunnen of moeten. Lees meer over: Rijk en regio Rivierenland samen verder met de toekomst van Rivierenland